Küçük robotlar kanser hücrelerini tespit edip öldürebiliyor

T24 Dış Haberler

Bilim insanları, gelecekteki tedaviler için heyecan verici bir gelişme olarak nitelendirdikleri, kanser hücrelerini hedef alıp öldürebilen minik robotlar ürettiklerini duyurdu. 

Nanorobotlar, hücrenin ‘ölüm reseptörlerini’ aktive ederek tümörlerin küçülmesine yardımcı oluyor.

Tüm hücrelerde ölüm reseptörleri bulunduğundan, asıl zorluğun, nanorobotların yalnızca kanseri hedeflemesini sağlayacak bir ‘öldürme anahtarı’ bulmak olduğu belirtildi. 

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden bir ekip, daha önce amino asitlerden yapılmış, enjekte edilebilen ve ölüm reseptörlerini aktive edebilen minik robotların üretilebileceğini açıklamıştı. 

Nature Nanotechnology dergisinde yayımlanan araştırmaya liderlik eden Profesör Björn Högberg, “Bu altıgen peptit nanodesenleri ölümcül bir silaha dönüşüyor. Eğer bunu bir ilaç olarak uygularsanız, vücuttaki hücreleri ayrım gözetmeksizin öldürmeye başlar ki bu iyi olmaz. Bu sorunu aşmak için, silahı DNA’dan yapılmış bir nanoyapının içine sakladık” açıklamasında bulundu. 

DNA’dan çok küçük veya nano ölçekli yapılar inşa etmeye DNA origamisi deniyor. Profesör Högberg’in ekibi de bu konu üzerinde yıllardır çalışıyor.

Sonunda DNA ve peptitleri birleştirerek, sadece kanserli hücreleri hedef alan, sağlıklı hücreleri hedef almayan temel öldürme anahtarının nasıl oluşturabileceği keşfedildi. 

Profesör Högberg, “Silahı yalnızca katı bir tümörün içinde ve çevresinde bulunan ortamda açığa çıkabilecek şekilde saklamayı başardık” dedi. “Bu, kanser hücrelerini özel olarak hedef alabilen ve öldürebilen bir tür nanorobot yarattığımız anlamına geliyor” dedi. 

Fareler üzerinde yapılan ileri testler, robotların, inaktif versiyon verilenlere kıyasla meme kanseri tümörlerini yüzde 70’e kadar küçültmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın ilk yazarı Yang Wang şunları söyledi: “Şimdi bunun gerçek insan hastalığına daha çok benzeyen daha ileri kanser modellerinde işe yarayıp yaramadığını araştırmamız gerekiyor. İnsanlar üzerinde test edilebilmesi için yöntemin hangi yan etkilere sahip olduğunu da bulmamız gerekiyor.” 

Ekip ayrıca nanorobotları daha da spesifik hale getirip belirli kanser türlerini hedef alabilmeyi umuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x