‘İhlal’ Endişesiyle Gündemdeydi: O Kripto Borsası Bakıma Giriyor!

Kripto para borsası Bitfinex kendisini eş zamanlı iki olayın merkezinde buldu. Gelişmelerin başında kullanıcı faaliyetlerini etkileyen planlı bir bakım dönemi var. Ayrıca veri ihlaline ilişkin asılsız söylentiler mevcut. 5 Mayıs’ta Bitfinex, sosyal medya aracılığıyla platformunun TSİ 12:30’dan itibaren bakıma alınacağını duyurdu. İki ila üç saat sürecek olan bu kesinti, tüm ticari faaliyetlerin askıya alınmasına neden olacak. Kullanıcılar bu pencere boyunca oturum açamayacak, cüzdanlarına veya fonlarına erişemeyecek veya herhangi bir işlem gerçekleştiremeyecek. Bu planlı bakım, Bitfinex’te olası bir veri ihlaline ilişkin son endişelerin ortasında gerçekleşti. İşte detaylar…

Kripto para borsasında bakım

Kripto para borsası Bitfinex iki farklı bir durumla karşı karşıya: kullanıcı faaliyetlerini etkileyen planlı bir bakım dönemi ve veri ihlaline ilişkin asılsız söylentiler. 5 Mayıs’ta Bitfinex, sosyal medya aracılığıyla platformunun TSİ 12:30’dan itibaren bakıma alınacağını duyurdu. İki ila üç saat sürecek olan bu kesinti, tüm ticari faaliyetlerin askıya alınmasına neden olacak. Kullanıcılar bu pencere boyunca oturum açamayacak, cüzdanlarına veya fonlarına erişemeyecek veya herhangi bir işlem gerçekleştiremeyecek.

Bu planlı bakım, Kriptokoin.com olarak da bildiridğimiz üzere Bitfinex’te olası bir veri ihlaline ilişkin son endişelerin ortasında gerçekleşti. Ancak borsanın Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, bu söylentileri sosyal medya platformunda kesin bir şekilde çürüttü. Ardoino, kripto kullanıcıları arasındaki yaygın paniğe değinerek, hacker olduğu iddia edilen kişiler tarafından yayılan bilgilerin tamamen uydurma olduğunu ve Bitfinex’in veritabanıyla hiçbir bağlantısı olmadığını açıkladı.

Güvenlik ihlaline ilişkin asılsız söylentiler

Bilgisayar korsanlarının iddialarındaki tutarsızlıkları detaylandırdı. Bu “bilgisayar korsanları”, iddiaya göre 22.500 e-posta adresi ve şifre kombinasyonundan oluşan, örnek veriler içeren iki büyük bağlantıyı yayınladı. Ardoino, Bitfinex’in kullanıcı şifrelerini veya iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) sırlarını düz metin olarak saklamadığını vurguladı. Sonuç olarak platformdan bu tür bilgilerin toplanması imkansızdır. Ayrıca sızdırılan verilerden yalnızca 5.000 e-posta Bitfinex kullanıcılarının e-postalarıyla eşleşti. Ardoino, Bitfinex veri ihlali iddiasını doğrulamak için mükemmel bir eşleşmenin gerekli olduğunu savunuyor.

Ardoino, iddiasına ağırlık vererek, hacker olduğu iddia edilen kişilerle iletişim eksikliğinin altını çizdi. Ona göre, bilgisayar korsanları 25 Nisan’da bir sosyal medya gönderisi aracılığıyla 7 günlük bir ültimatom yayınlayarak Bitfinex’in kendileriyle iletişime geçmesini talep etti. Ancak Ardoino ve ekibi bu paylaşımdan ancak 3 Mayıs’ta haberdar oldu. Ayrıca, gerçek bilgisayar korsanlarının fidye talep etmek için Bitfinex’in hata ödül programı, müşteri desteği, e-posta ve hatta başka bir sosyal medya platformu gibi yerleşik kanalları kullanmış olabileceklerine dikkat çekti.

Ardoino, sızdırılan verilerin büyük olasılıkla çeşitli kripto platformlarındaki ele geçirilmiş e-posta ve şifrelerin bir derlemesinden kaynaklandığını öne sürüyor. Birçok kullanıcının birden fazla web sitesinde aynı oturum açma bilgilerini kullanmasının talihsiz gerçeğinden yakınıyor. Ardoino, Bitfinex’in kapsamlı bir sistem analizi yaptığını ve herhangi bir ihlal kanıtı bulamadığını söyleyerek kullanıcılara güvence verdi. Ek olarak, platformun katı KYC (Müşterinizi Tanıyın) prosedürleri, güçlü hız sınırları uygulayarak kullanıcı verilerini toplu olarak indirmeye yönelik her türlü girişimi engeller.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x