Gazze’deki hastane saldırısı dünya basınında nasıl yer aldı? Türkiye’den kimler nasıl tepki gösterdi?

HASTANEYE SALDIRI DÜNYA BASININDA

(ABD) New York Times: Yüzlerce Filistinli hastane patlamasında hayatını kaybetti. İsrail patlamanın sebebini yanlış ateşlenen Filistin roketi olarak belirtti.

(ABD) Daily News: İsrail, Filistinlilere bombardımandan kaçmak için tahliye etmelerini söylediği bölgeyi, güney Gazze’nin bazı kısımlarını bombaladığında düzinelerce insan öldü.

(ABD) CNN: Yetkililer İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısında yüzlerce kişinin ölmüş olabileceğini söyledi

(ABD) Assocehed Press: Hamas yönetimindeki Gazze sağlık bakanlığı, İsrail’in hastaneye düzenlediği hava saldırısında yüzlerce kişinin öldüğünü söyledi

(İngiltere) BBC: İsrail hastane vurdu iddiası…

(İngiltere) Sky News: İsrail-Hamas savaşı: Filistinli yetkililer, Gazze’deki hastane bombalamasında en az 500 kişinin öldüğünü iddia ediyor

(Fransa) AFP: İsrail’in Gazze’deki hastane kompleksine saldırısında en az 200 kişi öldü

(Almanya) Welt: Hastanedeki patlamada çok sayıda kişi öldü – İsrail terör grubunu suçladı

(Almanya) Spiegel: Gazze’deki hastane patlamasında çok sayıda kişinin öldüğünden endişe ediliyor

(Almanya) Tagesschau24: Hamas, hastanedeki patlamanın ardından yüzlerce kişinin öldüğünü bildirdi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hastane saldırısı ile ilgili şu ifadeleri kullandı;
“İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir. Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum.”

PENTAGON: İSRAİL SAVAŞ HUKUKUNU TAKİP EDER

Pentagon sözcüsü Patrick Ryder: Hamas, hastanelere sivilleri yerleştiriyor ve İsrail gibi demokrasiler savaş hukukunu takip eder.

NETANYAHU: SORUMLULUK İSLAMİ CİHAD’DA

İsrail Cumhurbaşkanı Binyamin Netanyahu:

“İsrail Savunma Kuvvetleri’nin analizi, Gazze’den teröristler tarafından roketlerin ateşlendiği ve bu roketlerin hastanenin çok yakından geçtiğini gösteriyor. Elimizde birçok kaynaktan gelen istihbarat, hastaneyi vuran başarısız roket fırlatmasından İslami Cihad’ın sorumlu olduğunu gösteriyor”

İsrail Savunma Kuvvetleri “Al-Ahli Baptist Hastanesindeki patlamanın ‘başarısız bir İslami Cihad roketi’nden kaynaklandı” diye açıklama yaptı.

TÜM TEPKİLER…

Birleşmiş Milletler: Şiddetle kınıyoruz, saldırılar son bulmalı

Selçuk Bayraktar: Kadın, çocuk, sivil ayırmaksızın hastane bombalamak vahşettir, soykırımdır, en büyük insanlık suçudur. İsrail, işlediği vahşetle, on yıllardır sürdürdüğü zülumle karşımızdadır. Eşi görülmemiş bu insanlık suçunu göz ardı etmek, bu suça ortak olmaktır. İnsanlığın maşeri vicdanı ve tarih nezdinde muhakkak yargılanacaktır.

Dışişleri Bakanlığı: “Bugün Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasından derin bir infial duyuyor, bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz.” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Masum sivillerin sığındığı ve tedavi gördüğü bir hastahaneyi bombalamak açık bir savaş suçudur. İsrail devletinin bu hunharca saldırısını kınıyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu: Lafı eğip bükmeye hiç gerek yok. İsrail, insanlığa karşı suç işlemiştir. Bunun adı cinayettir, katliamdır. Lanetliyorum!

Meral Akşener: İsrail’in terörle mücadele edeceğini beyan ederek başlattığı savaş; artık bir savaş olmaktan çıkmış ve Netanyahu terörü hâline gelmiştir. Bir devletin savaş stratejisinde, hastane bombalamak olamaz. Bu ancak ve ancak bir terör stratejisidir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya kamuoyunu; bir an önce en temel insan haklarına sahip çıkmaya ve Netanyahu terörünü durdurmaya davet ediyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İSRAİL, GAZZE’DE BİR HASTANEYE, tüm insanlık değerlerini çiğneyen bir hava saldırısında bulundu. Gazze Sağlık Bakanlığı kaynaklı bilgilere göre 500 can kaybı var. Yeni bilgilere göre sayı artıyor. Bu saldırı, 21. Yüzyılda uygarlığın geldiği nokta açısından utanç vericidir. Görevi insanları yaşatmak olan sağlık çalışanlarını öldürmek insanlığa, vicdana savaş açmaktır. Bir hastaneye, hastalara, kadınlara, çocuklara, yaşlılara saldırıda bulunulmasının gerekçesi olamaz. Gazze insanlığı, hepimizi göreve çağırıyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: Savaşta dahi dokunulmazlığı bulunan hastane gibi bir sağlık kurumuna bile saldıracak kadar gözü dönmüş caniliğin bir örneğine daha tanıklık etmek, vicdanlarımızı derinden yaralamıştır. Göz göre göre yapılan bu saldırıyı engellemeyen, barışı ve insan haklarını korumak iddiasındaki Uluslararası mekanizmalar iflas etmiştir. Dünya kamuoyunu, masum Filistin halkına yönelik katliama dönüşen İsrail saldırıları karşısında sessiz kalmamaya davet ediyorum. Bu barbarlığı nefretle kınıyor, bir daha yaşanmamasını diliyorum.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler: “Gazze’ye yönelik acımasızca saldırılarını sürdüren İsrail’in tüm dünyanın tepkisine rağmen el-Ehli Baptist hastanesini vurarak masum sivilleri katletmesi insanlığın bittiği nokta olmuştur. İsrail yönetimi sivil, kadın ve çocuklara yönelik saldırılara derhal son vermelidir.”

Abdullah Gül: Hastane bombalayacak kadar uluslararası hukuk ve insanlığı hiçe sayan İsrail hükümetini şiddetle lanetliyorum. İsrail’in bu küstah politikalarına gözü kapalı destek verenler de utanç duymalıdır.

Ekonomi Profesörü Özgür Demirtaş: Bir hastaneyi vurmak savaş suçudur. Caniliktir. Vahşettir. Yazıklar olsun

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x